Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Uniwersytet bliżej Was

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć dla licealistów (2021/2022)

1. Zajęcia pokazowe z języków, których uczymy w naszym Instytucie:

Lekcja języka bułgarskiego, lekcja języka chorwackiego, lekcja języka czeskiego, lekcja języka macedońskiego; lekcja języka serbskiego, lekcja języka słowackiego lub lekcja języka słoweńskiego.

Lekcje poprowadzą rodzimi użytkownicy języków. Czas trwania: 45 minut.

2. Adam Mickiewicz i Słowiańszczyzna – mini wykład

Wykład przedstawia Mickiewiczowską wizję Słowiańszczyzny, zawartą przede wszystkim w wykładach paryskich polskiego wieszcza. W prelekcjach, które można traktować jako swoiste podsumowanie jego romantycznych zapatrywań na problemy kultury i literatury, dostrzegalny jest z jednej strony „słowiański świat”, rozpięty między duchem polskim i rosyjskim, z drugiej zaś – właściwie bezkrytyczny stosunek do jego kulturowego obrazu. Ważną częścią wykładu będzie także omówienie wybranych wpływów Mickiewicza na literaturę i kulturę narodów słowiańskich.

Prowadzący: dr Damian Kubik. Czas trwania: 45 minut.

3. Szwejk jako superbohater – mini wykład

Tytułowy bohater powieści Jaroslava Haška „O dobrym wojaku Szwejku” przeciętnemu czytelnikowi jawi się jako dobroduszny, rubaszny grubasek w za dużym mundurze, trochę niezdara, który z każdej, nawet najgorszej przygody, umie wyjść bez szwanku. A gdyby tak dostrzec w nim cechy superbohatera? Wykład będzie okazją do poznania Szwejka, wymykającego się prostym opisom. Uczestnicy poznają fascynującą postać utkaną ze sprzeczności, do której nie pasują określenia, „zawsze" czy „nigdy".

Prowadzący: dr Piotr Gierowski. Czas trwania: 45 minut.

4. Rękopisy i średniowieczne techniki pisania na Słowiańszczyźnie - warsztaty

Dzieje rękopiśmiennej księgi słowiańskiej mają niemal tysiącletnią historię. Warsztaty dotyczą teologicznego, kulturotwórczego i artystycznego aspektu księgi i słowa (mówionego i pisanego) w świecie Słowian. Zajęcia poruszą także problematykę technologii powstawania rękopiśmiennej księgi słowiańskiej, jej praktycznego wykorzystania, losów manuskryptu, jego wielowiekowej współegzystencji z książką drukowaną, iluminacji oraz słowiańskiej paleografii. Czy skryptorium ma coś wspólnego ze skrobaniem, a skryba z kominiarzem? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie zajęć, na których uczestnicy będą mieli okazję spróbować sztuki pisania gęsim piórem i kopiowania słowiańskiego manuskryptu. Prowadzący: dr hab. Jan Stradomski, prof. UJ. Czas trwania: 45 minut.

(Organizacja warsztatów możliwa jest w semestrze letnim: marzec-czerwiec 2022.)

5. Słowacki geocaching – gra terenowa

Zaangażujcie się w grę i wyruszcie na poszukiwanie ukrytych łamigłówek i rozwiązywanie szyfrów w labiryncie uniwersytetu. Gra poprowadzi Was przez ciekawe fakty na temat naszego południowego sąsiada za pośrednictwem autentycznego języka słowackiego. Na zwycięską drużynę czeka ukryty skarb. Nasi studenci i słowacka lektorka z niecierpliwością czekają na uczestników!

Prowadząca: dr Miroslava Kyseľová (i studenci słowacystyki). Czas trwania: ok. 60 minut.

Miejsce: Instytut Filologii Słowiańskiej UJ, ul. Romana Ingardena 3 (możliwe są także zajęcia na terenie szkoły)

Informacje dodatkowe

Opiekunów klas zainteresowanych uczestnictwem w wybranych punktach programu prosimy o kontakt w celu ustalenia dogodnego terminu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adresy mailowe: dominika.kaniecka@uj.edu.pl (semestr zimowy), aleksandra.wojtaszek@uj.edu.pl (semestr letni).

Serdecznie zapraszamy także do odwiedzenia nas w sieci: