Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Słowiańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ODWOŁANA Promocja książki A. Glenia "»Marzenie, które czyni poetą«... Autentyczność i empatia w dziele poetyckim Juliana Kornhausera"

Termin: 21.03.2014

Z POWODU CHOROBY PROF. JULIANA KORNHAUSERA, PLANOWANE NA PIĄTEK 21.03.2014 SPOTKANIE PROMUJĄCE KSIĄŻKĘ A. GLENIA ZOSTAJE ODWOŁANE I PRZEŁOŻONE NA TERMIN PÓŹNIEJSZY

Serdecznie zapraszamy na

spotkanie promujące książkę Adriana Glenia

.

»Marzenie, które czyni poetą«...

Autentyczność i empatia w dziele poetyckim Juliana Kornhausera.

.

Spotkanie z autorem, przy udziale prof. Juliana Kornhausera,

odbędzie się w piątek 21 marca o godz. 12.30 w czytelni IFS.

Spotkanie poprowadzi pan Bartosz Suwiński.

 

Celem książki Adriana Glenia Marzenie, które czyni poetą… jest opisanie niezwykłego dorobku twórczego Juliana Kornhausera – poety niesłusznie chyba marginalizowanego przez historię literatury, przyszpilonego do okresu młodzieńczego Sturm und Drang: Nowej Fali – poprzez oświetlenie go dwiema nadrzędnymi kategoriami antropologicznymi –  autentycznością oraz  empatią. Obydwa pojęcia stanowić mają klucze do reinterpretacji dorobku krakowskiego pisarza, prowadzonej w duchu nowożytnej hermeneutyki i krytyki tematycznej, a w myśl zasady podanej niegdyś przez Jacka Gutorowa, który pisał, iż poznać Kornhausera można jedynie poprzez wyznaczenie granic i rozumienie języków, jakimi poeta posługuje się w swoim opisaniu świata.
 

Informacje o książce na stronie wydawnictwa UNIVERSITAS

 

Książka, którą trzymają Państwo w rękach, to wyjątkowo kompetentne i przemyślane wprowadzenie w twórczość Juliana Kornhausera. Wybitny polski poeta trafił na znakomitego krytyka, któremu nie po raz pierwszy udaje się przekonać czytelników, że warto czytać wiersze, i że można robić to w sposób niebanalny. Jestem pewien, że interpretacje Adriana Glenia to świetny punkt wyjścia do rozmowy o miejscu Kornhausera, ale także rozmowy o miejscu poezji w naszym życiu, i o drodze, jaką ta ostatnia nieustannie w nas przemierza.

Jacek Gutorow

 


Adrian Gleń,  krytyk  literacki,  teoretyk  literatury,  adiunkt  w Zakładzie  Literatury  Polskiej  XX i XXI  wieku  przy Instytucie  Filologii  Polskiej  Uniwersytetu  Opolskiego.  W latach  1998–2001 redaktor naczelny pisma „Przez czerń", w latach 2009–2012 redaktor działu literackiego w piśmie „Strony". Członek AMU PAN. Jest redaktorem kilku tomów zbiorowych i autorem 6. monografii. Zredagował antologię tekstów krytycznych poświęconych pisarstwu Juliana Kornhausera Było nie minęło (Opole  2011). Stały współpracownik  „Toposu"  i  „Przeglądu  Filozoficzno­Literackiego". Mieszka pod Opolem z żoną i dwójką synów.

Bartosz Suwiński, ur. 1985 w Kępnie, poeta, krytyka literacki, animator życia literackiego.
Autor ponad 100 publikacji z zakresu krytyki literackiej i eseistyki, kilku książek poetyckich (ostatnio Odpust, Gniezno 2013), doktorant na Wydziale Filologicznym, przygotowuje dysertację nt. twórczości Krystyny Miłobędzkiej. Mieszka w Opolu.

Data opublikowania: 17.03.2014
Osoba publikująca: Tomasz Kwoka