grudzień 2023

20231204

Profesor Božidar Jezernik w IFS UJ

Data: 04.12.2023

Zapraszamy na cykl wykładów pt. "Mapy mentalne Bałkanów", które profesor Božidar Jezernik wygłosi w dn. 4 i 5 grudnia 2023 r. w siedzibie IFS UJ

Zakład Filologii Serbskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ oraz Koło Naukowe Slawistów IFS UJ serdecznie zapraszają na cykl wykładów Mapy mentalne Bałkanów, które wygłosi prof. Božidar Jezernik z Uniwersytetu w Lublanie w dniach 4 i 5 grudnia 2023 r.

Profesor Božidar Jezernik wygłosi dwa wykłady, w trybie hybrydowym (stacjonarnie i na MS Teams):

• Geografia wyobrażona Bałkanów
  • poniedziałek, 4 grudnia, godz. 10.00, sala 115
  • Jugosławia, kraina (niespełnionych) marzeń
  • wtorek, 5 grudnia, godz. 10.00, sala 115

Wykłady w języku serbskim/chorwackim odbędą się w siedzibie IFS UJ, przy ul. R. Ingardena 3 oraz na platformie MS Teams (linki do spotkań zostaną tutaj udostępione na dzień przed każdym z wykładów).

Więcej informacji znaleźć można także w wydarzeniu na facebooku.

Wydarzenie zostało sfinansowane w ramach Inicjatywy Doskonałości - Uniwersytet Jagielloński.

Božidar Jezernik (ur. 1951) – słoweński etnolog i antropolog. Wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Lublanie. Przedmiotem jego badań są: historia i kultura Półwyspu Bałkańskiego oraz krajów słowiańskich, zagadnienia globalizacji, dziedzictwa narodowego i pamięci zbiorowej. Jezernik jest autorem prac naukowych tłumaczonych na wiele języków (m. in. Dzika Europa została przetłumaczona na turecki, albański, serbski, włoski, bułgarski, rosyjski i polski). Po polsku ukazały się następujące książki tego badacza: Dzika Europa. Bałkany w oczach zachodnich podróżników (wyd. pol. 2007), Naga wyspa. Gułag Tity (wyd. pol. 2013), Kawa (wyd. pol. 2011, 2021) i Jugosławia, kraina marzeń (wyd. pol. 2023).

Grafika