200 lat krakowskiej slawistyki

Termin: 22.10.2018

Instytut Filologii Słowiańskiej UJ

serdecznie zaprasza na

uroczyste obchody dwusetnej rocznicy istnienia slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uroczystości jubileuszowe odbędą się w poniedziałek, 22 października o godzinie 10.00,

w auli Collegium Novum

Wydarzenia objął honorowym patronatem JM Rektor UJ Prof. Wojciech Nowak.

W programie jubileuszowego seminarium, które w Collegium Novum zgromadzi badaczy języków, kultur i literatur słowiańskich z wielu ośrodków naukowych w Polsce oraz gości zagranicznych, znajdą się między innymi:

- jubileuszowa laudacja prof. Jerzego Kapuścika

- prezentacja dotycząca historii IFS UJ

- wystąpienie prof. Wiesława Borysia

- uroczyste odnowienie doktoratu prof. Jacka Balucha.

W październiku 2018 roku mija dwieście lat od powstania krakowskiej slawistyki. Jej początki wyznaczają wykłady Samuela Bandtkiego „o bibliografii i nauce o językach słowiańskich” prowadzone w 1818 roku. To dzięki nim Uniwersytet Jagielloński stał się pierwszym ośrodkiem slawistycznym w Polsce, a studia studia nad narodami słowiańskimi prowadzone są w Krakowie nieprzerwanie do dziś.
Obecnie istniejący Instytut Filologii Słowiańskiej poprzez swój profil porównawczy zainicjowany przez Samuela Bandtkiego, jest bezpośrednim kontynuatorem jego pierwszych w Polsce wykładów slawistycznych.

Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim to ważne święto wszystkich slawistów w Polsce. Dla uczczenia tej rocznicy organizujemy jubileuszowe seminarium, które będzie okazją do rozmowy o historii slawistyki i jej perspektywach w XXI wieku oraz ― a może nawet w pierwszym rzędzie ― spotkania badaczy reprezentujących rozmaite ośrodki uniwersyteckie.

Obchody jubileuszowe rozpocznie uroczyste odnowienie doktoratu prof. Jacka Balucha w 50. rocznicę jego uzyskania.

Wydarzenie na stronie główniej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data opublikowania: 23.09.2018