Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Słowiańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2023

20230628
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

IFS UJ w Konsorcjum Literaturoznawczej Bohemistyki

Data: 28.06.2023

Miło nam poinformować, że krakowska bohemistyka dołączyła do Konsorcjum Literaturoznawczej Bohemistyki

Miło nam poinformować, że krakowska bohemistyka dołączyła do zacnego, międzynarodowego grona badaczek i badaczy literatury. Konsorcjum Literaturoznawczej Bohemistyki (czes. Konsorcium literární bohemistiky), bo o nim mowa, zostało założone w 2015 roku podczas V Światowego Kongresu Literaturoznawczej Bohemistyki. Jego celem jest stworzenie sieci zagranicznych ośrodków studiów bohemistycznych oraz platformy wzajemnej współpracy. Członkowie konsorcjum wspólnie dążyć będą do poprawy jakości zasobów informacyjnych z zakresu literaturoznawczej bohemistyki (m.in. poprzez rozbudowę baz danych Czeskiej Bibliografii Literackiej) oraz do popularyzacji i wymiany wyników badań. 

Konsorcjum jest koordynowane przez Instytut Literatury Czeskiej w Pradze (Ústavu pro českou literaturu AV ČR) we współpracy z tzw. Radą Naukową Konsorcjum Literaturoznawczej Bohemistyki. W skład Rady wchodzą przedstawiciele instytucji członkowskich, którzy spotykają się raz na pięć lat przy okazji międzynarodowego kongresu bohemistycznego. Nowym członkiem może zostać ośrodek naukowy lub pedagogiczny prowadzący badania w zakresie literaturoznawczej bohemistyki. 

W celu wzmocnienia wzajemnych relacji Instytut Literatury Czeskiej oferuje naukowcom i studentom z instytucji członkowskich Konsorcjum możliwość skorzystania z pobytów stypendialnych w jego placówkach w Pradze lub Brnie. 

W tym roku do współpracy zaproszono także bohemistykę z Uniwersytetu Śląskiego. Cieszymy się na przyszłe wspólne działania! 

 

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij na link: https://clb.ucl.cas.cz/mezinarodni-spoluprace/konsorcium-literarnevedne-bohemistiky