Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Słowiańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2023

20230531
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa „Vuk Karadžić i jemu współcześni”

Data: 31.05.2023

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Vuk Karadžić i jemu współcześni”, które odbędzie się 31.05.2023 r.

Zakład Filologii Serbskiej IFS UJ serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Vuk Karadžić i jemu współcześni autorstwa znanego belgradzkiego historyka Miroslava Terzicia. Wernisaż odbędzie się w środę, 31 maja 2023 r. o godz. 13.00 w hallu na I piętrze, a jego kontynuacją będzie tradycyjna już Slawistyczna kaфka na Ingardena.

Na wystawę składa się 18 plakatów – wizerunków wybitnych i znanych w świecie XIX-wiecznej Słowiańszczyzny południowej filologów, poetów, władców, duchownych czy tłumaczy pieśni ludowych, którzy wspierali działalność Vuka Karadžicia, ale też jego działalnością się inspirowali (m.in. Jernej Kopitar, Petar II Petrović Njegoš, Wolfgang von Goethe, Jacob Grimm, Adam Mickiewicz, Oskar Kolberg).
Komentarze prof. Terzicia zostały przetłumaczone na język polski w ramach „Letniej Szkoły Języka Serbskiego, Historii Kultury i Przekładu" przez studentów, zaś ekspozycja została udostępniona dzięki uprzejmości prof. Dejana Ajdačicia z Uniwersytetu Gdańskiego. W przygotowaniu wystawy udział wzięło także Centrum Kultury "Vuk Karadžić" z Loznicy.