listopad 2022

20221130

Wystawa poświęcona prof. Petyrowi Dinekowowi

Data: 30.11.2022

Serdecznie zapraszamy na wystawę poświęconą prof. Petyrowi Dinekowowi, która prezentowana będzie w dn. 30.11.2022-17.01.2023 r. w WBP w Krakowie

Konsulat Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie, Instytut Filologii Słowiańskiej UJ i Bułgarska Szkoła im. Dory Gabe zapraszają na wystawę zatytułowaną Prof. Petyr Dinekow – dokumenty życia i pracy naukowej z Centralnego Archiwum Państwowego Republiki Bułgarii (1910–1992), jaką będzie można obejrzeć w dniach 30 listopada 2022 r. do 17 stycznia 2023 r. na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1).

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 8 grudnia, o godz. 18.00, z udziałem autorki opracowania i koncepcji ekspozycji, prof. Mai Iwanowej z Centrum Naukowego im. Cyryla i Metodego przy Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii.

Doniosłe zasługi prof. Petyra Dinekowa (1910-1992) na rzecz popularyzacji polskiej nauki i kultury nie pozostały bez odzewu. Prócz licznego grona oddanych przyjaciół i współpracowników naukowych Dinekow związany był z Polską również kilkoma wyróżnieniami, które w bardziej wymierny sposób określiły jego znaczenie w obszarze badań polonistycznych. W 1972 roku został odznaczony orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 1979 – Złotym Krzyżem Zasługi. Bez wątpienia jednak największe znaczenie dla Profesora miało uhonorowanie go w 1973 r. tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, w którym spędził kluczowe dla swojej formacji naukowej miesiące podczas stypendium w latach 1934-1935. W 1977 roku ukazał się w polskim tłumaczeniu obszerny zbiór studiów Petyra Dinekowa na temat bułgarskiej literatury i folkloru, pisarzy polskich i bułgarsko-polskich związków literackich. Silną więź emocjonalną Profesora z kulturą polską, krajem i Polakami dostrzec można było do ostatnich dni jego życia.

Plakat wystawy