Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Plakat

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet bliżej Was

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć dla licealistów (2023/2024)

1. Zajęcia pokazowe z języków, których uczymy w naszym Instytucie

Lekcja języka bułgarskiego, lekcja języka chorwackiego, lekcja języka czeskiego, lekcja języka macedońskiego; lekcja języka serbskiego, lekcja języka słowackiego lub lekcja języka słoweńskiego.

Lekcje poprowadzą rodzimi użytkownicy języków.

Czas trwania: 45 minut.

2. Adam Mickiewicz i Słowiańszczyzna – mini wykład

Wykład przedstawia Mickiewiczowską wizję Słowiańszczyzny, zawartą przede wszystkim w wykładach paryskich polskiego wieszcza. W prelekcjach, które można traktować jako swoiste podsumowanie jego romantycznych zapatrywań na problemy kultury i literatury, dostrzegalny jest z jednej strony „słowiański świat”, rozpięty między duchem polskim i rosyjskim, z drugiej zaś – właściwie bezkrytyczny stosunek do jego kulturowego obrazu. Ważną częścią wykładu będzie także omówienie wybranych wpływów Mickiewicza na literaturę i kulturę narodów słowiańskich.

Prowadzący: dr Damian Kubik.

Czas trwania: 45 minut.

3. Rękopisy i średniowieczne techniki pisania na Słowiańszczyźnie – mini wykład

Dzieje rękopiśmiennej księgi słowiańskiej mają niemal tysiącletnią historię. Wykład dotyczy teologicznego, kulturotwórczego i artystycznego aspektu księgi i słowa (mówionego i pisanego) w świecie Słowian. Poruszy także problematykę technologii powstawania rękopiśmiennej księgi słowiańskiej, jej praktycznego wykorzystania, losów manuskryptu, jego wielowiekowej współegzystencji z książką drukowaną, iluminacji oraz słowiańskiej paleografii. Czy skryptorium ma coś wspólnego ze skrobaniem, a skryba z kominiarzem? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie zajęć, na których uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak wyglądała sztuka pisania gęsim piórem i kopiowania słowiańskiego manuskryptu.

Prowadzący: dr hab. Jan Stradomski, prof. UJ.

Czas trwania: 45 minut.

4. Języki słowiańskie – dalekie czy bliskie? – mini wykład

Czy Polak może dogadać się z Chorwatem, Czech z Serbem, Słowak z Bułgarem? W jaki sposób mogą oni odnaleźć wspólny język? Czy takowy w ogóle istnieje/istniał? Jakie pułapki czyhają na nich przy próbie porozumienia? Posługując się przykładami z różnych języków słowiańskich, prowadzący postara się opowiedzieć o ich wspólnych korzeniach oraz o tym, co je różni.

Prowadzący: dr Przemysław Fałowski.

Czas trwania: 45 minut.

5. Na tropie tajemniczego skarbu Słowian, czyli slawistyczny pokój zagadek

Udajcie się w głąb słowiańskiego świata i odkryjcie, jak brzmi magiczna formuła, która odkrywa skrzynię ze skarbem Słowian. Zapraszamy w podróż po krajach słowiańskich, podczas której zmierzycie się z niebanalnymi zagadkami i dowiecie się między innymi, gdzie kupimy najdroższy ser na świecie, kto naprawdę wynalazł bikini i jogurt, skąd pochodzi krawat oraz który kraj jest potentatem w produkcji olejku różanego. Podejmijcie wyzwanie i poczujcie się jak prawdziwi poszukiwacze skarbów – u celu czeka na Was skrzynia skrywająca to, co Słowianie mają najcenniejszego.

Gra edukacyjna z nagrodami dla młodzieży i dorosłych w grupach od 2 do 4 osób. Ilość grup ograniczona. Konieczna wcześniejsza rejestracja grupy na wyznaczoną godzinę.

Czas trwania: 30-45 min.

6. Klasyka w służbie stereotypu? Lekcja czytania - warsztaty

Zapraszamy do wspólnego czytania fragmentów popularnego chorwackiego dramatu „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Iva Brešana, tekstu wielokrotnie wystawianego także na deskach teatrów w Polsce. Uczestnicy wspólnie z prowadzącą zastanowią się nad rolą różnorodnych odwołań do dramatu Szekspira, nad portretowaniem chorwackiej prowincji i czasów socjalizmu. Kluczowe będą jednak pytania o to, czy ten tekst wciąż rozśmiesza, skąd się w ogóle bierze efekt humorystyczny i czemu ma służyć.

Prowadząca: dr Aleksandra Wojtaszek.

Czas trwania: 45 minut.

Informacje dodatkowe

Opiekunów klas zainteresowanych uczestnictwem w wybranych punktach programu prosimy o kontakt w celu ustalenia dogodnego terminu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adresy e-mail: dominika.kaniecka@uj.edu.pl.

Serdecznie zapraszamy także do odwiedzenia nas w sieci: