Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet bliżej Was

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć dla licealistów (2021/2022)

1. Zajęcia pokazowe z języków, których uczymy w naszym Instytucie:

Lekcja języka bułgarskiego, lekcja języka chorwackiego, lekcja języka czeskiego, lekcja języka macedońskiego; lekcja języka serbskiego, lekcja języka słowackiego lub lekcja języka słoweńskiego.

Lekcje poprowadzą rodzimi użytkownicy języków. Czas trwania: 45 minut.

2. Adam Mickiewicz i Słowiańszczyzna – mini wykład

Wykład przedstawia Mickiewiczowską wizję Słowiańszczyzny, zawartą przede wszystkim w wykładach paryskich polskiego wieszcza. W prelekcjach, które można traktować jako swoiste podsumowanie jego romantycznych zapatrywań na problemy kultury i literatury, dostrzegalny jest z jednej strony „słowiański świat”, rozpięty między duchem polskim i rosyjskim, z drugiej zaś – właściwie bezkrytyczny stosunek do jego kulturowego obrazu. Ważną częścią wykładu będzie także omówienie wybranych wpływów Mickiewicza na literaturę i kulturę narodów słowiańskich.

Prowadzący: dr Damian Kubik. Czas trwania: 45 minut.

3. Szwejk jako superbohater – mini wykład

Tytułowy bohater powieści Jaroslava Haška „O dobrym wojaku Szwejku” przeciętnemu czytelnikowi jawi się jako dobroduszny, rubaszny grubasek w za dużym mundurze, trochę niezdara, który z każdej, nawet najgorszej przygody, umie wyjść bez szwanku. A gdyby tak dostrzec w nim cechy superbohatera? Wykład będzie okazją do poznania Szwejka, wymykającego się prostym opisom. Uczestnicy poznają fascynującą postać utkaną ze sprzeczności, do której nie pasują określenia, „zawsze" czy „nigdy".

Prowadzący: dr Piotr Gierowski. Czas trwania: 45 minut.

4. Rękopisy i średniowieczne techniki pisania na Słowiańszczyźnie - warsztaty

Dzieje rękopiśmiennej księgi słowiańskiej mają niemal tysiącletnią historię. Warsztaty dotyczą teologicznego, kulturotwórczego i artystycznego aspektu księgi i słowa (mówionego i pisanego) w świecie Słowian. Zajęcia poruszą także problematykę technologii powstawania rękopiśmiennej księgi słowiańskiej, jej praktycznego wykorzystania, losów manuskryptu, jego wielowiekowej współegzystencji z książką drukowaną, iluminacji oraz słowiańskiej paleografii. Czy skryptorium ma coś wspólnego ze skrobaniem, a skryba z kominiarzem? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie zajęć, na których uczestnicy będą mieli okazję spróbować sztuki pisania gęsim piórem i kopiowania słowiańskiego manuskryptu. Prowadzący: dr hab. Jan Stradomski, prof. UJ. Czas trwania: 45 minut.

(Organizacja warsztatów możliwa jest w semestrze letnim: marzec-czerwiec 2022.)

5. Słowacki geocaching – gra terenowa

Zaangażujcie się w grę i wyruszcie na poszukiwanie ukrytych łamigłówek i rozwiązywanie szyfrów w labiryncie uniwersytetu. Gra poprowadzi Was przez ciekawe fakty na temat naszego południowego sąsiada za pośrednictwem autentycznego języka słowackiego. Na zwycięską drużynę czeka ukryty skarb. Nasi studenci i słowacka lektorka z niecierpliwością czekają na uczestników!

Prowadząca: dr Miroslava Kyseľová (i studenci słowacystyki). Czas trwania: ok. 60 minut.

Miejsce: Instytut Filologii Słowiańskiej UJ, ul. Romana Ingardena 3 (możliwe są także zajęcia na terenie szkoły)

Informacje dodatkowe

Opiekunów klas zainteresowanych uczestnictwem w wybranych punktach programu prosimy o kontakt w celu ustalenia dogodnego terminu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adresy mailowe: dominika.kaniecka@uj.edu.pl (semestr zimowy), aleksandra.wojtaszek@uj.edu.pl (semestr letni).

Serdecznie zapraszamy także do odwiedzenia nas w sieci: