Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Słowiańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Plakat

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Filologia serbska

flaga serbska

Języka serbskiego uczymy od podstaw. Zajęcia w małych grupach prowadzą głównie wykwalifikowani native speakerzy. Dzięki dużej liczbie godzin praktycznej nauki języka nasi studenci i studentki kończą studia z biegłą znajomością serbskiego - na poziomie C1 (studia I stopnia) i C2 (studia II stopnia).  

Dla kogo są nasze studia?

Filologia serbska to doskonały wybór dla osób ciekawych świata i otwartych na inne kultury. Dziś jeden język to za mało, dlatego u nas nauczysz się co najmniej trzech. Jeśli więc chcesz rozwijać swoje filologiczne kompetencje, poznawać niszowe języki i zgłębiać tradycje naszych bliższych i dalszych sąsiadów to studia dla Ciebie. Jeśli marzysz o dobrze płatnej pracy w międzynarodowym środowisku, karierze dyplomatycznej lub spokojnym zawodzie tłumacza - wyposażymy Cię w odpowiednie narzędzia do realizacji tych marzeń. 

Czego i jak uczymy?

Nasz program wychodzi naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi i zapotrzebowaniom rynku pracy. Poza praktyczną nauką trzech języków uczymy przekładu pisemnego i ustnego oraz wyjaśniamy zjawiska niezbędne do zrozumienia aktualnej sytuacji w Serbii i na całych Bałkanach. Oprócz zajęć praktycznych, studia u nas to spora dawka teoretycznej wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury oraz historii kraju i regionu. 

Wszyscy nasi studenci i studentki mają możliwość wyjazdów na stypendia semestralne oraz szkoły letnie w ramach programów Erasmus+, NAWA i Ceepus. Dostępna jest także bogata oferta staży oraz praktyk zawodowych.  
 

Szczegółowy plan studiów I stopnia: https://sylabus.uj.edu.pl/pl/6/1/2/14/54?masterElement=14
Szczegółowy plan studiów II stopnia: https://sylabus.uj.edu.pl/pl/6/1/3/14/54?masterElement=14

Studia na kierunku filologia serbska umożliwiają rozwijanie indywidualnych zainteresowań humanistycznych, ale także budowanie wrażliwości i otwartości na nieznane, kształtowanie tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw. 

Co po studiach?

Absolwentki i absolwenci studiów slawistycznych doskonale radzą sobie na rynku pracy. Często zajmują ważne i dobrze płatne stanowiska. Dzięki biegłej znajomości języków i interkulturowej kompetencji komunikacyjnej świetnie odnajdują się w wielonarodowym środowisku pracy. Zatrudnienie znajdują w międzynarodowych korporacjach (np. Shell, Deloitte, IBM, Comarch, Capgemini, Heineken czy Philip Morris), instytucjach kultury i nauki (muzea i galerie, instytuty kultury, wydawnictwa, akademie nauk), mediach, dyplomacji oraz turystyce. Wiele i wielu z nich z powodzeniem prowadzi własną działalność tłumaczeniową i odnosi sukcesy na tym polu. 

Jak się do nas dostać?

Żeby studiować filologię serbską zapisz się na kierunek filologia słowiańska i wskaż odpowiednią ścieżkę. Rekrutacja opiera się na wynikach z matury (na poziomie rozszerzonym) z języka polskiego, języków obcych lub/i historii. 

Szczegóły znajdziesz na stronie: https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_23/programme/filolo.slow_s1s_P/?from=field:filolo.slow 

Filologia serbska w IFS UJ

Jeśli chcesz poznać szczegółowy opis studiów na kierunku filologia serbska, kliknij na poniższą grafikę:

Baner